dnes je 18.4.2024

Input:

Drátové elektrody a plněné elektrody pro obloukové svařování vysokopevnostních ocelí pod tavidlem a kombinace elektroda-tavidlo

16.11.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

6.4.5.2 Drátové elektrody a plněné elektrody pro obloukové svařování vysokopevnostních ocelí pod tavidlem a kombinace elektroda-tavidlo

Ing. Josef Trejtnar

Podobně jako v předchozí kapitole je nutno uvést novou normu ČSN EN ISO 26304, která nedávno nahradila původní klasifikační systém dnes již zrušené normy ČSN EN 14295. Nový dokument specifikuje požadavky na klasifikaci svařovacích drátů i plněných elektrod pro svařování vysokopevnostních ocelí pod tavidlem, tj. ocelí s minimální mezí kluzu vyšší než 500 MPa nebo s minimální pevností vyšší než 570 MPa. Opět se jedná o kombinovaný předpis, který v systému – A vychází z předchozí zrušené normy ČSN EN 14295 a v systému –B pak doplňuje možnost klasifikace podle způsobu, používaném v zemích v oblasti Pacifiku.

Tato norma umožňuje jak samostatnou klasifikaci svařovacích drátů podle jejich chemického složení, tak klasifikaci plněných elektrod podle chemického složení jejich čistého svarového kovu v kombinaci určitým tavidlem, tak i kombinace drát-tavidlo či plněná elektroda-tavidlo v kombinaci s daným tavidlem podle mechanických vlastností získaného svarového kovu.

Kombinace elektrod a tavidel, dodávaných jednotlivými výrobci mohou mít tejnou klasifikaci, ale kombinace elektrod od jednoho výrobce s tavidly výrobců jiných nejsou vzájemně zaměnitelné a mohou se lišit. Rovněž plněné elektrody stejné klasifikace se shodným tavidlem mohou poskytovat i značně rozdílné výsledky. Následující stručný výklad je doplněn i o informace k AWS A5.23, podle které jsou klasifikovány všeobecně dráty pro svařování nízkolegovaných ocelí pod tavidlem v systému amerických norem.

Lze předpokládat, že klasifikace podle ČSN EN ISO 26304-A bude i v příštích létech dominantní. Klasifikace podle systému –B se z hlediska reálného použití i možností a ekonomičnosti výroby příslušných přídavných materiálů i nákladů na jejich budoucí klasifikaci jeví více jako teoretická.

Třetí revidovaná úprava citované normy EN ISO 26304 :2017 přinesla některé úpravy ve značení a v chemickém složení čistých svarových kovů především při použití plněných elektrod. Uvedené změny byly do této kapitoly aktualizovány.

Klasifikace podle ČSN EN ISO 26304 – A

Klasifikace kombinace elektroda-tavidlo v tomto systému opět vychází z minimální hodnoty meze kluzu čistého svarového kovu a z hodnoty jeho nárazové práce 47J při zkušební teplotě.

Součástí klasifikace je i samostatné klasifikační označení pro svařovací drát či plněnou elektrodu na základě chemického ložení drátu či čistého svarového kovu s konkrétním druhem tavidla. Více ukáže názorný příklad 1 klasifikace:

(ČSN EN) ISO 26304 – A – S 55 4 AB S2Ni2Mo P

S 62 4 AB T3Ni2Mo H5

kde význam jednotlivých částí klasifikace je následující:

S – označení drátu nebo plněné elektrody pro obloukové svařování pod tavidlem

55 resp. 62 – označení pro pevnostní charakteristiky svarového kovu v souladu s následující tabulkou

Tabulka Označení pro pevnostní vlastnosti podle ČSN EN ISO 26304 - A

4 – označení pro nárazovou práci – viz následující tabulka

Tabulka Označení nárazové práce čistého svarového kovu -platí pro ČSN EN ISO 26304 -A i -B

AB – označení pro druh použitého tavidla dle následující tabulky

Tabulka Označení druhu tavidla (ČSN EN ISO 14174)

S2Ni2Mo – označení (klasifikace) svařovacího drátu podle jeho chemického složení-tab.4

T3Ni2Mo- označení pro chemické složení čistého svarového kovu získaného uvedenou

kombinací plněná elektroda-tavidlo (viz tabulka "Označení čistého svarového kovu navařeného kombinací plněná elektroda-tavidlo podle ČSN EN ISO 26304-A")

Tabulka Označení pro chemické složení drátů pro svařování pod tavidlem podle ČSN EN ISO 26304-A

Tabulka Označení čistého svarového kovu navařeného kombinací plněná elektroda-tavidlo podle ČSN EN ISO 26304-A

P – mechanické hodnoty byly získány po tepelném zpracování po svařování, pak se obsah difuzního vodíku neuvádí

H5 – maximální obsah difúzního vodíku v ml/100g svarového kovu ve stupních

H2, H4, H5, H10 a H15, kde číslo udává max. množství difuzního vodíku ve svarovém kovu v ml/100g

Příklad 2:

Samotný drát, splňující podmínky chemického složení pro typ S2Ni2Mo podle tabulky "Označení pro chemické složení drátů pro svařování pod tavidlem podle ČSN EN ISO 26304-A" je označován takto:

Drát EN ISO 26304-A – S2Ni2Mo

Příklad 3:

Plný drát pro svařování pod tavidlem s chemickým složením, které nesplňuje požadavky tabulky a má chemické složení 0,1%C, 0,05%Si, 1,5%Mn, 0,6%Cr, 0,5%Mo a 2,5%Ni

(3Ni2,5CoMoSi0,05 má označení

Drát EN ISO 26304-A – S Z 3Ni2,5CrMoSi0,05

Klasifikace podle ČSN EN ISO 26304-B

Systém klasifikace podle ČSN EN ISO 26304-B vychází ve shodě s předchozími normami v tomto systému z hodnot meze pevnosti čistého svarového kovu klasifikované kombinace drát – tavidlo nebo plněná elektroda – tavidlo a z hodnoty jeho nárazové práce 27J při zkušební teplotě. Součástí je opět samostatné označení pro plný svařovací drát na základě jeho chemického složení a samostatné klasifikační označení pro plněnou elektrodu na základě chemického složení čistého svarového kovu v kombinaci s určeným tavidlem. Osobně se mi tento systém jeví jako obtížně použitelný.

Stručný popis vysvětlí následující příklady:

Příklad 4:

ČSN EN IO 26304 – B – S 69A 4

Nahrávám...
Nahrávám...