dnes je 30.9.2022

Input:

Novinky v odborných časopisech 13/2022

14.4.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.224 Novinky v odborných časopisech 13/2022

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Gühring představuje svoji nejostřejší monolitní tvrdokovovou frézu
  V dubnu, na výstavě Mach v Birminghamu, představí Gühring celé portfolio frézovacích a vrtacích nástrojů. Mnohé budou prezentovány na živo, při obrábění na pětiosém obráběcím centru Grob, které bude na stánku společnosti. Mezi vystavovanými bude i novinka, frézy rodiny RF100 Sharp, které představují nejostřejší frézy v nabídce společnosti. Díky řezné geometrii, vytvořené cíleně pro dosažení maximální možné ostrosti břitu, se tyto nástroje nabízejí jako první volba pro obrábění měkkých, houževnatých a vysoce legovaných materiálů. Současně se jedná o vysoce univerzální nástroj pro zhotovování drážek, rampování, hrubování, frézování ve šroubovici nebo trochoidní frézování. Další zajímavostí na stánku společnosti bude rozšířená nabídka mikronástrojů pro průměry 0,79 – 3,175 mm. 2 str., 2 obr.
  Zdroj: European Tool and Mouldmaking, číslo 30.1.2022, článek: Gühring presents its sharpest solid carbide milling tool
  https://guehring.com

 • Bezpečné dokončovací opracování aditivně zhotovených dílců
  Dodavatelé aditivních technologií se předhánějí v nabídce nových produktů a inovací; poněkud stranou však zůstává problematika dokončení dílců, zhotovených aditivní technologií. To je chyba, neboť odtud, z nedokonalého provedení dokončovacích operací může pramenit řada chyb, snižujících užitnou hodnotu aditivně zhotoveného dílce. Výjimkou je plně uzavřená pracovní stanice ENESKA Postprozess, nabízená společností JOKE TECHNOLOGY. V této pracovní stanici lze v uzavřeném pracovním prostoru efektivně realizovat všechny potřebné dokončovací kroky. Její uživatel je chráněn před prostředím, kde existují zbytky pracovního média v podobě prášku, prachových částic, jisker a pod., které by mohl vdechnout nebo které by jej mohly poranit. Kontakt s dílcem se realizuje pomocí speciálních utěsněných rukavic, které zasahují do pracovního prostoru. V pracovním prostoru lze provést dočištění dílce, oddělení opěrných struktur či základové desky. Prototyp stanice je v provozu ve Fraunhoferově institutu laserové techniky (ILT) v Aachen, druhý v předváděcím vozidle výrobce. Tam všude lze dojednat provedení ověřovacích zkoušek pro konkrétní dílce., 2 str., 2 obr.
  Zdroj: Form und Werkzeug, číslo 13.12.2021, článek: Sicheres Nachbearbeiten von 3D-Druck-Erzeugnissen
  www.joke-technology.com

 • Automatické odhrotování v sériové výrobě
  V sérioé výrobě nelze odhrotovat ručně; použitá technologie musí zajistit spolehlivou kvalitu, opakovatelnost výsledků a docilovat žádoucí produktivity při nízkých nákladech. Specialista na odhrotovací technologie, firma Kempf, v článku popisuje rozhodovací procesy při dodávce odhrotovacích technologií výrobce zakázkových dílců z lehkých slitin se sériovostí 200 tis. kusů ročně. V úvahu přicházelo frézování hrany odhrotovacím nástrojem, který sledoval dráhu paralení k vlastní odhrotované. Výhodou – přesnost stejné sražení všech hran, možnost provádět na stroji, který dílec zhotovoval; nevýhodou vyšší náklady. Druhou metodou bylo použití kartáčů s keramickými vlákny – výhoda minimální náklady a max. produktivita; nevýhodou špatné odhrotování hůře přístupných hran a z toho plynoucí komplikovanější programování dráhy kotouče, kde bylo nutno volit v některých místech vyšší přítlak. Výhodou obou metod je možnost jejich požití na stroji, který obrábí hrany, které se mají odjehlit.
  2 str., 2 obr.
  Zdroj: M.A.V., číslo

Nahrávám...
Nahrávám...