dnes je 25.7.2021

Input:

Novinky v odborných časopisech 17/2021

3.6.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.183 Novinky v odborných časopisech 17/2021

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • 3D tisk bez podpěrných systémů
  Výzkumníci na ZHAW (Vysoká škola Curych) vylepšila vlastnosti 3D-tiskáren úpravou tiskové hlavice. Je skloněna o 45° a otočná kolem svislé osy. To umožňuje kladení šikmých vrstev a není nutno pro vytvoření přečnívajících ploch vytvářet podpěrné struktury, které se musí později odstraňovat. Ušetří se materiál, zkrátí výrobní čas a uspoří se náklady na odstranění pomocných struktur. Zlepšená tiskárna má označení “RotBot“. Zároveň připravili potřebný SW pro konverzi běžného programu na SW, který umožňuje pokládat šikmé či kuželové vrstvy.
  Zdroj: Technische Rundschau, číslo 2/21/str.40, článek Schneller und ohne Stützen 3-D-drücken
  www.zhaw.ch

 • Obrábění žáruvzdorných superlegur s krátkým časem opracování
  Při opracování žáruvzdorných ocelí tvrdokovovými frézami se používají řezné rychlosti okolo 50 m za minutu, při opracování keramickými frézami okolo 1000 m za minutu; rozdíl v produktivitě je nesporný. Společnost WALTER TOOLS nabízí v kategorii stopkových keramických fréz nástroje rodiny MC275, jejichž řezná geometrie vyhovuje prakticky všem způsobům použití a rodinu vysokoposuvových fréz MC075. Obě skupiny se nabízejí v průměrech 8 – 25 mm, při čemž rozsah průměrů 8 – 12 mm představují nástroje monolitní, zatímco frézy vyšších průměrů se dodávají jako vyměnitelné hlavice systému „ConeFit”. V obou případech je keramická hlava nástroje připájená na tvrdokovový držák. Keramika typu SiAlON je odolnější proti kolísání teploty než whiskery a proto pro frézování představuje první volbu. V článku je dále uveden rozbor procesu opotřebení keramických nástrojů a doporučené řezné podmínky pro nejčastěji obráběné materiály včetně srovnání tvrdokovových a keramických nástrojů.
  Zdroj: VDI-Z, číslo 2/21, článek Warmfeste Superlegierungen mit kurzer Bearbeitungszeit zerspanen
  www.walter-tools.com

 • Výměna nástroje rychlým procesem zlepšuje produktivitu
  Moderní systémové řešení účinně snižuje vedlejší časy při obrábění a bezesporu vylepšuje produktivitu; další výhodou je že se nechá bez problémů aplikovat i u starších typů revolverů. Systém rychlé výměny nástrojů „Quick Change”, vyvinutý a vyráběný společností Swiss Tools, která patří do koncernu Schaublin, je si vědom, že v současné honbě za snižováním výrobních nákladů a zvyšováním produktivity má svoji cenu každá vteřina, která je během výměny ušetřena. Systém, který je vhodný pro upínání soustružnických nebo frézovacích nástrojů, vybavených rozhraním HSK, standartním kuželem nebo pomocí polygonu, využívá upínacích adaptérů mezi nástrojem a revolverovou hlavou. Adaptéry jsou jednoduché, nákladově nenáročné a proto vhodné k použití i při výrobě malých dávek.
  Zdroj: VDI-Z, číslo 2/21, článek Werkzeugwechsel im Schnellverfahren vebessert Produktivität https://swisstools.org

 • Seco Tools představuje rodinu fréz TURBO 16
  Společnost Seco Tools představila novou

Nahrávám...
Nahrávám...