dnes je 16.8.2022

Input:

Novinky v odborných časopisech 19/2022

26.5.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.230 Novinky v odborných časopisech 19/2022

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Měření a analýza řezné hrany
  Zaoblení řezné hrany a kontrolu a inspekci ploch řezného nástroje lze podstatně snadněji a přesněji měřit bezdotykově opticky pomocí inspekčních přístrojů Zoller mµFocus než standardními dotykovými metodami. Při opracování těžkoobrobitelných materiálů, které značně opotřebovávají nasazený řezný nástroj, nabývá přesná mikrogeometrie velkého významu. Pokud se nasadí již opotřebovaný nástroj nebo nástroj s málo zřetelnou vadou břitu, dochází k rychlému a velkému opotřebení, může dojít až k havárii nástroje nebo nežádoucímu poškození povrchu dílce. Právě proto je důležitá detailní kontrola břitu a jeho posouzení před nasazením nástroje a tu lze spolehlivě zajistit pomocí přesných optických kontrolních přístrojů Zoller. Jsou dostatečně robustní a spolehlivé, aby bylo možno je nasadit v dílenském prostředí; dají se snadno obsluhovat. Plocha 1,0 x 0,8 mm je analyzována s rozlišením 1,3 miliónů pixelů; odražené světlo ploch břitu je při měnícím se úhlu dopadu směrováno pomocí optického systému do senzoru, který vyhodnocuje změny jeho intenzity a tím i výskyt nerovností, Vše co musí obsluha udělat, je zaostření optického paprsku na zkoumaný břit. Jmenovaný přístroj je stolního provedení, průběh měření a kontroly řídí specializovaný software., 3 str., 5 obr.
  Zdroj: SMM, číslo 16.2.2022, článek: Schneidkante messen und analysieren
  www.zoller.cz; https://zoller.info/en

 • Dokončovací kopírovací frézy s optimálním odvodem třísek
  XtraTec XT M5460 jsou nové dokončovací frézy, které nabízí firma Walter, určené pro vysoce přesné dokončování hlubokých dutin a obecných ploch. Vyznačují se vnitřním kanálem pro přívod chladiva (emulze, stlačený vzduch nebo MMS) přímo k břitu VBD; jmenovitě stlačený vzduch lze použít k efektivnímu vyfukování třísek z hluboké dutiny a tím zamezit poškození citlivého povrchu obrobené plochy. M5460 je označení VBD s vysokou stabilitou řezné hrany, vhodné k obrábění materiálů s tvrdostí až 63 HRC; použita je řezná jakost WHH15X, která je obzvlášť odolná proti opotřebení. Nástroje se dodávají v průměrech 8 – 32 mm, jako vyměnitelné frézy ke standardním držákům nebo v provedení s válcovou či Weldon stopkou., 1 str., 1 obr.
  Zdroj: Zerspanungstechnik, číslo 7.3.2022, článek: Kopierschlichtfräser mit optimaler Spanabfuhr
  www.walter-tools.com

 • Nové kolaborativní roboty FANUC
  Nabídka robotů společnosti FANUC byla rozšířena o tři typy nových lehkých kolaborativních robotů CRX-5iA, CRX-20iA L/M a CRX-25iA. Charakterizuje je užitečná nosnost 4, 20 a 25 kg, dosah ramene 994, 1418 a 1889 mm. Roboty Fanuc řady CRX tak v současnosti zahrnují již pět velikostí. Nabízejí vysokou univerzálnost z pohledu nasazení, vysokou bezpečnost provozu a snadnou obsluhu; jsou vhodné pro provádění kontrolních operací, nakládání a odebírání obrobků od stroje nebo z palety, operace balení a další. Jsou prachu- a vodotěsné dle standardu IP67, charakterizuje je max. příkon 400 W. Jsou vybaveny příslušnými senzory, takže se mohou dostat ke kontaktu s obsluhou, aniž by ji ohrozily nebo aniž by bylo nutno užít drahých a nepružných ochranných a bezpečnostních zařízení. Jsou navrženy pro osmiletý bezúdržbový provoz. Dovolují interaktivní programování systémem Teach-in.
  2 str., 3 obr.
  Zdroj: Zerspanungstechnik, číslo 4.3.2022, článek: Neue Cobots von FANUC
  www.fanuc.com

 • MAZAK doplňuje řadu soustružnických center QXE
  Model QTE-300 MSY SG je soustružnické centrum s možností provádět frézovací operace, určené pro

Nahrávám...
Nahrávám...