Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Novinky v odborných časopisech 2/2018

17.1.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.7 Novinky v odborných časopisech 2/2018

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

Vrtání slitin hliníku zasucha

V leteckém průmyslu se kromě kompozitů stále používají slitiny hliníku. Při vrtání vysokými rychlostmi bylo nutno používat různé druhy mazání a chlazení, což vyžadovalo další opatření pro bezpečnost obsluhy a životního prostředí, navíc nutnost odstranění případných zbytků těchto maziv. Ve spolupráci s výrobcem speciálních nástrojů PRECORP a Oerlikon Balzers vznikly nástroje s povlakem BALINIT HARD CARBON, které mohou pracovat zasucha. Bližší údaje, řezné podmínky. Doplněno rozhovorem H. J. Borcherse (specialista výrobce nástrojů PRECORP a D. Brosse (ředitel sekce Obrábění firmy Oerlikon Balzers). Tato firma nabízí i povlaky diamantové BALINIT DIAMOND MICRO a BALINIT DIAMOND NANO pro obrábění kompozitů se skelným vláknem.

Zdroj: DIHW, číslo 3/17, článek Trockenbohren von Aluminium im Flugzeugbau, www.precorp.net; www.oerlikon.com/balzers/ch/

Vyměnitelné břitové destičky D 32 s diamantem

Firma P. Horn prezentovala na EMO 2017 osvědčený frézovací systém DA32 s vyměnitelnými břitovými destičkami (VBD) s diamantovou špičkou. Jejich vysoce pozitivní geometrie zajišťuje zvláště měkký záběr s minimálním zatížením nástroje i obrobku. Speciální geometrie pro vláknové kompozity spolu s tvrdostí a otěruvzdorností CVD diamantové tlusté vrstvy špičky zaručuje vysoký výkon. Nástrojová tělesa ze zušlechtěné oceli, opatřená TiN povlakem zvyšují přednosti celého nástrojového systému DA. Nástroje v rozmezí průměrů 20 až 63 mm jsou osazeny 2 ks až 6 ks VBD.

Zdroj: DIHW, číslo 3/17, článek Schneidplatte DA32 mit Diamantbestückung, www.phorn.de

Vysoce přesné vnitřní obrábění

Firma MAS GmbH, Leonberg, SRN představila na EMO 2017 aktualizovanou řadu nástrojů pro přesné vnitřní obrábění Inturn. Zahrnuje monolitické vyvrtávací tyče ze slinutého karbidu, opatřené pájenými břity z KNB nebo výměnnými břitovými destičkami ze SK nebo KNB. Standardní jsou nástroje s pájenými břity pro díry od 2 mm do 6 mm, odstupňované po 0,5 mm. Skladem jsou nástroje monolitické ze SK pro díry 1 - 6 mm. Vyvrtávací tyče s vyměnitelnými břitovými destičkami (SK nebo KNB) jsou k dispozici pro díry o průměru 6 - 8 mm. Řada Inturn obsahuje i standartní držáky průřezu 22 x 12 mm a 16 x 12 mm nebo o průměru 12, 16 a 20 mm pro běžné automatické soustruhy; navíc i držáky VDI20, VDI30 a VDI40 s hydraulickými upínacími pouzdry pro použití na CNC soustružnických centrech. Na zakázku dodávají i nástroje pro díry od 0,65 mm a větších.

Zdroj: DIHW, číslo 3/17, článek Innen

 
 Napište nám
 Beru na vědomí, že tento formulář neslouží pro zadávání odborných dotazů, ale pro zasílání Vašich podnětů a postřehů k fungování portálu. Pro zadávání odborných dotazů prosím používejte tento formulář. Děkujeme za pochopení.
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: