Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Novinky v odborných časopisech 24/2019

13.6.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.80 Novinky v odborných časopisech 24/2019

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

Malé struktury ve tvrdém materiálu

Jedná-li se o nákladovou nebo procesní realizaci, platí v oboru mikroobrábění jiné zákonitosti. S optimalizací dráhy nebo zvyšováním posuvu se zde moc nedosáhne; naproti tomu představuje životnost nástroje velké téma. Úspora dosažená vyšším posuvem na dráze několika mm nehraje velkou roli, naproti tomu při tolerancích obrobku okolo 10µm již nepatrné opotřebení nástroje výsledek ovlivní a čas výměny nástroje hraje rozhodující roli při celkovém času operace. Úkol zproduktivnit výrobu drobných razicích nástrojů přiměl firmu Hufschmied k vývoji speciálních nástrojů, vyvinutých na bázi rodiny nástrojů „Hard Line”, určených k obrábění materiálů o tvrdosti do 72 HRC. Bylo nutno zajistit absolutní rovnoměrnost výchozího materiálu nástroje, aby u každého jednotlivého nástroje byla stejná životnost a nástroje nebylo nutno z bezpečnostních důvodů měnit dříve; dále bylo zapotřebí prověřit optimální sadu nástrojů s maximální odolností proti vibracím. Výsledkem byla řada dvoubřitých kulových fréz o průměru 2; 1; 0,8 a 0,4 mm. Opatření, včetně optimalizace povlaku a finálního ostření nástroje před povlakováním přinesla výsledek – snížení počtu výměn nástroje při zhotovení referenčního dílce z původních pěti na pouhé dvě, při stejné spolehlivosti procesu.

Zdroj: DIMA, číslo 6/18, článek Kleine Strukturen im harten Material; www.hufschmied.net

Frézy pro mikroobrábění

Společnost Franken optimalizovala svůj sortiment fréz pro mikroobrábění. Díky nové geometrii přechodového krčku a vylepšenému povlaku – hladký zelený povlak na bázi AlCr - se zvýšila provozní spolehlivost kulových, toroidních a válcových fréz. Jsou dodávány v průměrech 0,2 – 2,0 mm jako tvrdokovové nebo KNB nástroje, vhodné k opracování materiálu do tvrdosti až 66 HRC. Pro práci ve hlubších dutinách se dodávají nástroje s několik délkami krčku (2,2; 5 nebo 10 x D) tak, aby bylo dosaženo optimální odolnosti proti zatížení radiálními řeznými silami a zvýšení odolnosti proti lomu. Přesnost dříku

 
 Napište nám
 Beru na vědomí, že tento formulář neslouží pro zadávání odborných dotazů, ale pro zasílání Vašich podnětů a postřehů k fungování portálu. Pro zadávání odborných dotazů prosím používejte tento formulář. Děkujeme za pochopení.
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: