Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Novinky v odborných časopisech 26/2019

27.6.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.82 Novinky v odborných časopisech 26/2019

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

Obráběcí robot na zkušebním stavu

Roboty využívané k obrábění se stávají cenově výhodnější, přesnější a tužší. Přehled v současnosti dosahovaných parametrů, výrobců, a možných aplikací, vypracovaný jako výstup z jednání technologického dne „Obrábění s roboty”, konaném na TU Darmstadt, se zabývá: popisem robotické buňky KR300, možnostmi rozšíření rozsahu pomocí pojízdné obráběcí platformy nebo zvětšením lineárních os, rozborem odchylek od plánované dráhy v důsledku poddajnosti systému, vzniku vibrací a řešení jejich důsledků, vlivy poddajnosti systému na změnu polohy špičky nástroje a její ovlivňování v důsledku řezných sil, možnosti robotických systémů z pohledu hybridních strojů (aditivní výroba + konečné obrábění) a optimalizace absolutní přesnosti a přesnosti dráhy.

Zdroj: MM-Maschinenmarkt, číslo 7. 12. 2018, článek Der zerspanende Roboter auf dem Prüfstand; www.ptw.tu-darmstadt.de

Info: Prof.Dr. Eberhard Abele, TU Darmstadt

Umělá inteligence při kontrole procesu v oboru aditivní výroby

Oblast aditivní výroby je jedním z oborů, které skýtají velký inovační potenciál, podmíněný zajištěním potřebné kvality procesu. Fraunhoferův institut IGCV proto pátrá po možnostech, jak využít umělou inteligenci pro zvýšení kvality vyrobených dílců již během procesu a pro zlepšení spolehlivosti procesu. Vyvinul systém pro včasné rozpoznání odchylek při selektivním laserovém natavování, hodnotí systémově relevantní data k včasnému rozpoznání příčin a důsledků chyb vyráběného dílce – tato data musí být k dispozici během procesu a průběžně vyhodnocována z hlediska odchylek sledovaných parametrů a jejich vlivu na kvalitu hotového dílce. Využívání umělých neuronových sítí ke sledování a řízení procesu. Uveden popis vhodných neuronových sítí a přednosti jejich využívání.

Zdroj: MM-Maschinenmarkt, číslo 10. 1. 2019, článek KI zur Prozessüberwachung in der Additiven Fertigung; www.igcv.fraunhofer.de

Info: Fraunhofer IGCV, Einrichtung für Gieserei- Composite- und Verarbeitungstechnik in 86153 Augsburg;

Silné, bezpečné a hospodárné

Požadavky doby jsou hospodárnost, flexibilita, vyšší provozní jistota a krátké seřizovací časy. To vše nabízejí univerzálně použitelné mechanické a hydromechanické upínací prvky, dodávané společností Enemac

 
 Napište nám
 Beru na vědomí, že tento formulář neslouží pro zadávání odborných dotazů, ale pro zasílání Vašich podnětů a postřehů k fungování portálu. Pro zadávání odborných dotazů prosím používejte tento formulář. Děkujeme za pochopení.
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: