dnes je 26.10.2021

Input:

Novinky v odborných časopisech 28/2021

26.8.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.194 Novinky v odborných časopisech 28/2021

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Vystružování má potenciál snížit časy oproti soustružení až desetkrát
  Článek popisuje případ z praxe zakázkového obrábění, kdy bylo zapotřebí zhotovit přesný slepý otvor ø16 x 70, IT9, v dílci z materiálu 1.4404, což je ušlechtilá austenitická nerez ocel s nepatrným obsahem olova. Původně byla použita vyvrtávací tyč; problémy během opracování působila dlouhá, špatně dělená a z otvoru těžko odstranitelná tříska, třískou nepřijatelně poškozený otvor, nedostatečná spolehlivost procesu z pohledu přesnosti otvoru, nedostatečná kvalita povrchu díry, nepřijatelně dlouhý čas. Řešení bylo nalezeno použitím výstružníků s vyměnitelnou hlavicí systému URMA RX, kterými bylo dosaženo snížení času operace na desetinu, stále kvalitní opracovaný povrch, průběžně dosahovaná přesnost otvoru IT5 a podstatně vyšší provozní spolehlivost. Přesto, že vystružování se používá spíše na frézovacích strojích, i zde, na soustruhu se záměna soustružení za vystružování vyplatila. 4 str., 8 obr.
  Zdroj: SMM, číslo 3.6.2021, článek: Um Faktor 10 – Reiben beschleunigt Drehprozess
  www.maschinenmarkt.ch; www.urma.ch

 • Cesty k vhodnému přesnému nástroji
  Nabídka přesných řezných nástrojů je obrovská a nalézt ten pravý není jednoduché. Osvědčenou cestou, jak postupovat, je využít účelně koncipované webové stránky výrobce – např. Iscar e-CAT, elektronický katalog, který ve spolupráci s novým vyhledavačem/poradcem při výběru nástrojů Iscar, aplikací NEOITA. Podobnou sofistikovanou cestu nabízí na svých nově koncipovaných webových stránkách výrobce nástrojů ZCC Cutting Tools Europe; který při optimální volbě nástroje vychází ze speciální strategie opracování (např, vysokoposuvové frézování či soustružení, vrtání hlubokých otvorů, zhotovování hlubokých dutin atd a při tom zohledňuje priority uživatele (např. životnost, kvalita opracovaného povrchu, minimální vibrace, snadný odvod třísek či velký úběr). Následuje rozbor a posouzení materiálu, který se má obrábět včetně takových nuancí, jako známé kolísání vlastností mezi jednotlivými šaržemi a novinkou jsou uváděné trendy mezi jednotlivými strojírenskými obory. Nové webové stránky zohledňují zmíněné aspekty a nabízejí několik cest k vybranému nástroji; v textu článku uvedeny příklady volby několika nástrojů. 4 str., 3 obr.
  Zdroj: VDI-Z, číslo 13.4.2021, článek: Die Wege zum passenden Präzisionswerkzeug
  www.zccct-europe.com

 • Monolitní tvrdokovová fréza pro (skoro) všechny způsoby obrábění
  Společnost Walter uvedla na trh rodinu stopkových monolitních fréz Xill.tec ze skupiny MC230 Advance. Dle výrobce představuje ideální kombinaci procesní stability, možnosti univerzálního nasazení a velmi výhodný poměr cena/užitná hodnota. Nová vysoce výkonná řezná geometrie s nestejným stoupáním spirálových drážek (35°/38°), která dovoluje klidný běh nástroje bez vibrací v kombinaci s novou, otěruvzdornou řeznou jakostí WK40TF jí určila pro hrubovací i dokončovací práce; nástroj se vyznačuje odolností břitu proti vylamování a klidný běh přispívá k jeho vysoké životnosti. Dle výrobce jsou frézy vhodné pro opracování všech skupin materiálů dle ISO a pro všechny aplikace – frézování bokem, spirálové zanořování, přímé zanořování, rampování,

Nahrávám...
Nahrávám...