Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Novinky v odborných časopisech 36/2019

5.9.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.92 Novinky v odborných časopisech 36/2019

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

Skutečně se vyrábí s vyšší produktivitou?

V řadě případů se navzdory principům Industrie 4.0, novému software, nástrojům opatřenými čipy apod. především při kusové nebo malosériové výrobě nedosahuje předpokládaných ekonomických přínosů a dochází k pochybnostem, zda zvolený přístup je vhodný. Článek rozebírá přístupy k řešení a nejčastější chyby, jichž se nezkušení výrobci dopouštějí. Rozebírá nutnost měřit a optimalizovat produktivitu včetně analýzy opotřebení břitu nástroje a nutnosti snižovat zásobu neužívaných nástrojů a počet nástrojů poškozených a stanovení nezbytného počtu nástrojů jako zálohy. Nelze hodnotit efektivitu na základě průměrných dat; každá dílna je specifická a v každé se mění pro jednotlivá opatření poměr mezi náklady a přínosy. Velkou výhodu představuje počítačový model procesu, dovolující detailní analýzu.

Zdroj: SMM, Číslo 25. 2. 2019, článek Wirklich produktiver fertigen?; Info: SMM Kongres 2019 – SECO Consultancy analysiert und optimiert Fertigung

Mikroobrábění s rychlou výměnou nástrojů

Zkušenosti firmy Günter Stoffel Medizintechnik, která vyrábí přesné součástky s tolerancemi okolo 5µm a o váze několika gramů pro medicinské účely na obráběcích centrech Brother, nabízející velmi krátké časy výměny nástroje. Z malých rozměrů vyráběných dílců vyplývají velmi krátké hlavní časy operace a podíl časů výměny nástroje na celkovém čase operace je velmi vysoký. Filigránní obrábění navíc vyžaduje velmi ostrý břit nástroje a ty je nutno měnit ještě dřív, než je dosažena hranice jejich životnosti.

Zdroj: SMM, Číslo 2. 3. 2019, článek Mikrozerspanung mit schnellem Werkzeugwechsel; www.insto.de (výrobce), www.misan.cz (dovozce strojů brother)

Nová koncepce elektrod zlepšuje proces elektrojiskrového hloubení

Výroba nástrojů je klíčový faktor průmyslové výroby. Vedle obrábění a tváření se užívá i elektrojiskrové hloubení a při tomto procesu se užívají elektrody, mnohdy představující komplexní tvary i komplexní problém, jak je ekonomicky vyrobit. Často dochází k tomu, že čas ke zhotovení komplexní elektrody přesahuje čas, po který elektroda vyrábí. S cílem snížit vlastní čas výroby elektrody a seřizovací časy, plynoucí z nutnosti hloubit přesný tvar dutiny několika elektrodami, se provádí výzkumy možností segmentových elektrod a

 
 Napište nám
 Beru na vědomí, že tento formulář neslouží pro zadávání odborných dotazů, ale pro zasílání Vašich podnětů a postřehů k fungování portálu. Pro zadávání odborných dotazů prosím používejte tento formulář. Děkujeme za pochopení.
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: