dnes je 25.10.2020

Input:

Novinky v odborných časopisech 39/2020

24.9.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.148 Novinky v odborných časopisech 39/2020

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

Quantum X: studené broušení

Článek věnovaný brousicí kotoučům Quantum X firmy NORTON z dílny Saint-Gobain Abrasives. Při broušení superslitin a dalších obtížně obrobitelných materiálů vystupuje požadavek studeného broušení - doporučení jednotlivých kombinací vazeb, zrnitosti a pórovitosti. Podle zkušenosti mají brousicí nástroje Quantum X proti běžným druhům vyšší životnost o 40%, o 50% kratší čas operace a o 25% nižší výrobní náklady na kus.

Zdroj: DIHW, číslo 1/20, článek Quantum X: Kühles Schleifen; www.saint-gobain-abrasives.com

Chladivo s minimální pěnou

Firma Rhenus Lub vyvinula nové chladivo rhenus TS 421, které nevytváří ani při vysokých tlacích chladicí kapaliny pěnu. Tím je zaručen maxiální chladicí účinek, protože pěna vlastní chlazení znehodnocuje. Je možno proto použít pro zředění na potřebnou koncentraci i měkkou vodu. Chladicí kapalina je vhodná pro obrábění oceli, litiny a hliníkových slitin. Díky dobré smáčivosti jsou obrobky, nástroje i obráběcí stroj čisté.

Zdroj: DIHW, číslo 1/20, článek Souverän fertigen - selbst bei hohen Drücken; www.rhenuslub.de

Automatický mazací přístroj

Dokonalá funkce upínacího zařizení nástrojů na frézkách a obráběcích centrech vyžaduje pravidelné mazaní. Firma Röhm vyvinula proto speciální zařízení Lubritool, které toto zajistí. Mazací jednotka je uložena ve výměníku nástrojů stroje a podle řídicího programu stroje je vyzvednuta ze zásobníku, vložena do vřetena, namaže upínač a vrátí se opět do