dnes je 29.3.2024

Input:

Přídavné materiály

21.4.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

4.17.4 Přídavné materiály

Ing. Josef Trejtnar

Vedle dokonalého zařízení pro nanášení povlaků žárového nástřiku a zvládnutí technologie povlakování hraje také významnou a důležitou roli přídavný materiál. Z hlediska formy přídavných materiálů lze tyto materiály dělit na:

  • - přídavné materiály ve formě drátu,
  • - přídavné materiály ve formě prášku,
  • - přídavné materiály mající speciální formu.

Ve formě drátu jsou tedy vyráběny a používány všechny přídavné materiály, které lze v této formě vyrobit. Jsou tedy samozřejmě vyloučeny přídavné materiály na bázi keramik a speciální přídavné materiály – speciální z hlediska chemického složení. Tedy takové, které při tažení drátu silně deformačně zpevňují. Případně se nedají táhnout vůbec.

Z hlediska nasazení se používají přídavné materiály ve formě drátu především u žárového nástřiku plamenem a výhradně u žárového nástřiku elektrickým obloukem. Z hlediska chemického složení a klasifikace přídavných materiálů (prášků) lze přídavné materiály bez ohledu na jejich formu dělit na:

  • - přídavné materiály na bázi čistých kovů a kompozitů kovů,
  • - přídavné materiály na bázi materiálů s exotermickým účinkem,
  • - přídavné materiály na bázi keramik,
  • - přídavné materiály na bázi cermetů,
  • - přídavné materiály na bázi plastů a organických látek.

Poznámka: Prášky tvořené směsí několika různých složek nejsou v přehledu uvedeny, protože je jich příliš mnoho.

Přehled nejdůležitějších prášků pro žárové stříkání na základě jejich složení a jejich stupně čistoty udává norma ČSN EN 1274 (Žárové stříkání – prášky – složení – Technické dodací podmínky). Tato norma zahrnuje většinu komerčně dostupných prášků a lze je podle ní charakterizovat a specifikovat.

Velikost částic prášku je udávána v typických rozsazích velikosti částic (podle normy ČSN EN 1274). Jsou to následující rozsahy velikosti v mikrometrech:

22/5

45/22

90/45

45/5

63/16

106/32

Postup výroby prášku musí být popsán takovými termíny jako tavený, sintrovaný, aglomerovaný, rozstřikovaný apod. Tvar částic a jejich povrch lze zobrazit pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu nebo stereomikroskopu. Příklady znázorňující výrobu přídavných materiálů jsou uvedeny v příloze normy ČSN EN 1274. Na následujícím obrázku je zřejmý pohled na částice dvou přídavných materiálů s tzv. exotermickým účinkem, které se používají na tzv. vazné povlaky.

Tvar částic prášků

Přehled významu vlastností prášků v závislosti na procesu stříkání a na druhu materiálu je uveden v následující tabulce.

Význam vlastností prášků v závislosti na postupu stříkání a na typu materiálu

Norma ČSN EN 1274 dále obsahuje podle klasifikace skupiny přídavných materiálů,

Nahrávám...
Nahrávám...