13.2.4 Geosyntetické prvky
Ing. Miloš Sova, CSc.
Nahoru Aplikace geosyntetických prvků
Geosyntetické materiály jsou velkoplošné stavební materiály, které jsou ve stavebních, obvykle zemních konstrukcích aplikovány jako prvky plnící funkce výztužné, drenážní a v kombinaci s geotextiliemi také filtrační. Vyráběny jsou obvykle z polyolefinů. Geosyntetické materiály je možné podle jejich konstrukce a aplikačního určení rozdělit do následujích skupin výrobků:
Geomříže
Nahoru Popis geomříží a aplikace
Geomříže jsou ploché mřížoviny určené především pro zpevňování a armování zemních staveb. Používány jsou zejména pro zpevňování nosných vrstev kameniva v tělesech dopravních staveb, zpevňování strmých svahů, armování živičných vrstev vozovek, zpevňování neúnosného podloží a pro další aplikace vyžadující vysokou pevnost armovacího materiálu.
Geomříže jsou vyráběny mono- nebo biaxiální orientací extrudovaného děrovaného pásu z PE-HD nebo PP.
Geosítě
Nahoru Popis geosítí a aplikace
Geosítě jsou mřížoviny, jejichž žebra leží ve dvou paralelních rovinách, takže tloušťka mřížoviny je podstatně vyšší než v případě geomříží. Těžištěm jejich aplikací je vytváření drenážních vrstev pro odvedení průsakových vod v různých typech zemních konstrukcí a v izolačních konstrukcích skládek odpadů.
Nahoru Technologie výroby
Geosítě jsou vyráběny vytlačováním. Vytlačovací stroj (extruder) je pro tento účel vybaven speciální hlavou s kruhově uspořádanými tryskami…