dnes je 30.9.2022

Input:

Novinky v odborných časopisech 22/2022

16.6.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.233 Novinky v odborných časopisech 22/2022

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Rozličné oblasti uplatnění nástrojů, osazených PKD
  Periodikum MAPAL Impulse, vydávané společností Mapal, přináší nejen informace o nových nástrojích Mapal, ale i informace o trendech, panujících v oblasti řezných nástrojů. Ve vydání č.76, které vyšlo ve 4.Q.2021, vyšel článek o dalších oblastech, kde se uplatňují PKD nástroje firmy Mapal. Prvotní znalosti a zkušenosti s nasazením PKD nástrojů získávala firma Mapal na nástrojích, dodávaných automobilovému průmyslu pro opracování Al slitin s různým obsahem Si. Vlastnosti PKD se osvědčují i v medicíně všude tam, kde se žádá hladký povrch a bezpodmínečně nulový výskyt ostřin; zde je nutná speciální geometrie břitu. Další rychle se rozvíjející oblastí je výroba mechanizmů zavírání dveří, kde efektivně zhotovený hladký povrch komponent zajišťuje dlouholetý plynulý pohyb bez cukání. Oblastí, kde se PKD nástroje osvědčily, je výroba velkých komponent z lehkých slitin v leteckém průmyslu, kde objem odebraného materiálu obnáší až 80% výchozího výkovku. Přes vysoký úběr je doba nasazení nástroje během jedné operace dlouhá a provozní jistota je nezbytností. Rovněž výroba dalších dílců z vláknových kompozitů pro letecký průmysl se bez PKD neobejde – zde závisí na tom, aby okraje otvorů nebyly roztřepeny, aby nedocházelo k delaminaci. V elektronickém průmyslu se PKD nástroje uplatnily ve výrobě desek plošných spojů, skládajících se z řady pokovených vrstev. Vrtání desky se musí dít absolutně za sucha, jakákoliv stopa oleje ji zničí. V poslední době se PKD nástroje prosazují i v optickém průmyslu. Pacientovi se změří oční vada, digitální data se přenesou do stroje a ten je pomocí PKD nástroje schopen vyrobit čočky brýlí přesně dle potřeby pacienta, 3 str., 7 obr.
  Zdroj: MAPAL Impulse, číslo č.76 str.42, článek: Vielfaltige Einsatzbereiche für PKD- Werkzeuge
  www.mapal.com

 • Opracování titanu nabývá na důležitosti
  Uplatnění Ti a jeho slitin se dále rozšiřuje, a to především v letectví, díky tlakům na snižování hmotnosti letadel a v medicíně, v oblasti kloubních a zubních implantátů jako důsledek snahy zvyšovat jejich životnost. Mapal právě vydal nové katalogy řezných nástrojů a v kapitole, věnované nástrojům na opracování Ti a jeho slitin se objevily tři nové rodiny specializovaných nástrojů, které charakterizuje řezná geometrie cílená na vysoký výkon nástroje a vytváření předpokladů pro účinnější odvod tepla z řezné zóny. Vrtáky Mega-Speed-Drill-Titan jsou dvoubřité vrtáky, s konvexními břity, opatřené čtyřmi fáskami a optimalizovaným vývodem kanálků chladiva. Dovolují výrazně vyšší posuv na otáčku. Výrobce i při vyšších řezných podmínkách deklaruje až o 30% vyšší životnost. Čtyřbřité hrubovací/dokončovací stopkové frézy OptiMill-Titan-HPC jsou vybaveny speciální preparací břitů, zlepšující kvalitu opracovávaného provozu; pro dokončovací práce je lze použít až do hloubky 2 x D.; břity mají nerovnoměrnou rozteč a rovněž stoupání drážky je proměnné. Pro vyšší tuhost a stabilitu nástrojů má jejich jádro směrem ke stopce zvětšující se průměr. Tyto stopkové frézy se dodávají v průměrech 4 – 25 mm. Rodina VBD fréz NeoMill-Titan obsahuje válcové frézy i frézy do rohu v nástrčném provedení i v provedení se stopkou. Nově vyvinuté substráty břitových destiček dovolují řezné rychlosti až 70 m/min.; VBD mají po obvodu nástroje nerovnoměrné dělení. Tělo fréz je vytvořeno jako těleso s dutou komorou, z níž jsou radiálně směrovány vývody chladiva ke každému břitu, 4 str., 5 obr.
  Zdroj: MAPAL Impulse, číslo 3/22/č.77, str.6, článek: Titan Bearbeitung startet durch
  www.mapal.com

 • DMG MORI překonává svoje prognozy více než výrazně
  DMG Mori předpokládá v letošním roce zvýšení obratu o více než 12 %; to je podstatně víc, než bylo očekáváno. Příjem zakázek se dostal na 2517 mil. Euro, což je o více než 50 % oproti roku minulému. Znamená to, že firma překonala problémy s koronavirem, úzká místa v subdodávkách a rostoucí ceny materiálu (pozn: psáno před vypuknutím války na Ukrajině, beze znalosti reality zásobování s energiemi, jejich cenami, dopady sankcí, vypadnutí dodávek plynu nebo oceli z Východu ) Lze tedy oprávněně očekávat, že firma se vyrovnala s dopady, plynoucími z pandemie kovidu). Růst zakázek z vnitřního trhu a ze zahraničí je zhruba vyrovnaný; další ekonomické údaje předpokládanému vývoji odpovídají. V současné době firma zastavila veškeré dodávky zařízení a služeb do Ruska, očekává se růst dodávek do Číny i s ohledem na dokončované výrobní kapacity v Pinghu poblíž Šanghaje. Firma si je vědoma, že vývoj konfliktu Rusko-Ukrajina může všechny prognózy zvrátit. V prognózách rovněž není zvažován dopad

Nahrávám...
Nahrávám...