2.9.291
Novinky v odborných časopisech 32/2023
Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan
-
Nekompromisní a ideální pro opracování ocelí
Nová řezná jakost Sumitomo AC8000P vykazuje při obrábění uhlíkových ocelí dosud nedostižné hodnoty životnosti při hodnotách řezné rychlosti okolo 400 m/min. Důvodem je použití nové technologie povlakování "Absotech", která dle výrobce dosahuje kvantového zlepšení soudružnosti jednotlivých vrstev povlaku, počínaje výrazným zlepšením přilnavosti základni vrstvy na tvrdokovovém substrátu a následujících vrstvách TiCN a Al2O3 s vyrovnanou krystalickou strukturou, schopnou snášet podstatně vyšší zatížení. Uvedeny příklady obrábění vybraných materiálů, kde při 20 – 30 zvýšení řezné rychlosti bylo dosahováno více než dvojnásobné doby životnosti., 3 str., 3 obr.
Zdroj: Werkstatt und Betrieb, číslo 28.4.2023, článek: Kompromisslos ideal für Stahl
www.sumitomotool.com
-
Nové řezné jakosti pro soustružení tvrdých ocelí
Firma Walter uvedla na trh dvě nové soustružnické řezné jakosti: WKP01G a WPP05G. Prvá je určena pro dokončování vysokopevnostních ocelí a litin (GGG/GG) vysokými řeznými rychlostmi. Optimalizované zaoblení řezné hrany přispívá ke zlepšení opracovaného povrchu, vícestupňová postpovlakovací úprava vytváří velmi hladký povrch čela VBD, výrazně snižující tření. Druhá z uvedených jakostí je určena k střednímu opracování a hrubování ocelí s maximální řeznou rychlostí. Obě řezné jakosti jsou vhodné k opracování ocelí s pevností 900 – 1400 n/mm2. Použitý vícevrstvý povlak Tiger-Tec Gold na bázi MT-TiCN se vyznačuje jemnou sloupcovou strukturou. Nové řezné jakosti nabízejí oproti standardním ISO P10 sortám možnost použití vyšších řezných rychlostí a tím zvýšení produktivity práce o 20 – 30%., 1 str., 1 obr.
Zdroj: Zerspanungstechnik, číslo 29.5.2023, článek: Neue Drehsorten für harte Stähle
www.walter-tools.com
-
Výroba nástrojů: Úspory energie v ohnisku zájmu
Standardní výroba polotovaru tvrdokovového nástroje probíhá tak, že po slinování polotovaru se do něj vybrušují drážky. Na Leibnitzově univerzitě v Hannoveru a Fraunhoferově Institutu pro keramické technologie a systémy (IKTS) probíhají zkoušky, za jakých podmínek může být polotovar stopkového nástroje zhotoven s drážkami již před vlastním slinováním, což by snížilo potřebu prášku, která je energeticky velmi náročná. Probíhají rovněž zkoušky frézování polotovaru před slinováním, kde úspory by vyplynuly z faktu, že prášek po frézování by bylo možno přímo vracet do výrobního procesu, protože není kontaminován brusným olejem jako při standardně prováděném vybrušování drážek po slinování. Podnětem k zahájení výzkumného projektu je fakt, že…