dnes je 9.5.2025

Input:

Novinky v odborných časopisech 33/2023

24.8.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.9.292
Novinky v odborných časopisech 33/2023

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

  • Závitové frézy ze SK
    Podle krátké zprávy WALTER USA LLC uvedl na trh nové univerzální závitové frézy ze SK TC620 Supreme s vnitřním přívodem chlazení. Konstrukce s více břity přináší vyšší produktivitu, nižší sklon k vibracím, nižší řezné síly, vyšší přesnost. Využívá technologii přihlášenou k patentování DeVibe s antivibrační fáskou, která účinně potlačuje vibrace a dovoluje vyšší řezné parametry.
    Zdroj: Cutting Tool Engineering, číslo 3/2023/str.6, článek: Solid-Carbide Thread Mill
    www.walter-tools.com

  • Obrábění filigránních dílců nástroji s ostrým břitem
    V speciálním vydání magazinu ETMM-European Tool and Mouldmaking, věnovanému veletrhu Moulding Expo /Stuttgart, 13.-16.6.2023 vyšel článek, věnovaný technologii výroby forem pro zhotovování drobných, velmi přesných dílců. Zabývá se zkušenostmi výrobce takovýchto forem, firmy Rodinger Kunstoff-Technik, který vyrábí vstřikovací formy z materiálu 1.2343, kaleného na 53 HRC a spoléhá se především na frézovací nástroje firmy OSG. Zdůrazňuje hlavní požadavek na nástroj, který musí zajistit bezpečnost procesu a vyhovět podmínkám zachování ostrého ostří a velmi přesných rozměrů po dlouhou dobu – tj. pro kompletní přesné opracování obecných tvarových ploch vstřikovacího nástroje (přesnosti +/-5µm), navrženého jako vícenásobná forma, zhotovovaná z bloku 900 x 600 x 500 mm. Malé rádiusy tvarů dutin formy vyžadují i malý průměr nástroje. Jsou vyjmenovány a blíže popsány vybrané používané nástroje OSG (vrtáky ADO-SUS, ADO 30, stopkové frézy WXS-CRE, AE-CPR4-H). Pro vysoký úběr a životnost jsou vybírány nástroje, vhodné pro toroidní technologii., (4 str., 4 obr.)
    Zdroj: European Tool and Mouldmaking, číslo Spec.str.32, článek: Sharp-edge machining of filigree parts
    www.rkt.de ; https://osgeurope.com

  • Additivní výroba – simulovaná od startu do cíle
    Jako prvním se podařilo výzkumníkům z Fraunhoferova institutu pro mechaniku materiálu (IWM) simulovat kompletní proces výroby dílce metodou laserové fůze prášku v práškovém loži o tloušťce do 50 µm. Cílem bylo stanovit závislost mezi mechanickými vlastnostmi vzniklého dílce a vybranými procesními parametry. V rámci simulace bylo možno sledovat v reálném čase vlastnosti postupně vznikající struktury v konkrétním místě dílce resp. v konkrétní vzdálenosti od místa dopadu paprsku. V úvahu byl vzat i úhel dopadu paprsku, rychlost jeho pohybu, zaostření, velikost zrn prášku atd. 2 str., 4 obr.
    Zdroj: European Tool and Mouldmaking, číslo Spec.str.38, článek: Additive Manufacturing – simulated from start to finish
    www.iwm.fraunhofer.de

  • Přenosné měřicí rameno půlí čas nutný ke kontrole velkých díců
    Výrobce vstřikovacích forem, firma GT Tooling potřebovala snížit čas pro provádění nutných kontrol dílců frézovacích forem. Zvolila řešení – provádět kontroly pomocí přenosného měřicího ramene LK Freedom se sedmi řízenými

Nahrávám...
Nahrávám...