dnes je 28.11.2021

Input:

Novinky v odborných časopisech 35/2021

21.10.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.201 Novinky v odborných časopisech 35/2021

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Monolitní keramické stopkové frézy
  Firma Greenleaf představila novou řadu keramických stopkových fréz XSYTIN-360. Pevnost použitého substrátu (XSYTIN-1) umožňuje zatížení břitů srovnatelné s frézami ze slinutého karbidu, ale při řezných rychlostech obvyklých pro řeznou keramiku, což pro uživatele znamená podstatné zvýšení produktivity. Uvedený substrát byl vyvinut s cílem obrábění širší palety materiálů. Jedná se o fázově zpevněnou keramiku s vysokou odolností v otěru a teplotním šoku. Frézy se hodí pro obrábění žáruvzdorných slitin, slitin pro 3D tisk, kalené oceli, tvárné litiny i litiny s kuličkovým grafitem (CGI). Další podrobnosti na uvedeném odkazu., 1 str.
  Zdroj: Machinery, číslo 3/21/str.9, článek: Solid ceramic end mill range
  www.is.gd/XQiYCB

 • Nové keramické vazby dodají přesný tvar i tvrdým nástrojům
  Saint Gobain má ve svém portfoliu další keramické vazby řady PCX, které jsou díky pórovité spojovací matrici vhodné pro náročné a hospodárné zhotovování přesných nástrojů osazených PKD a PKNB. Brousicí nástroje rodiny PCX – Prime dále posouvají výkon brousicích nástrojů s diamantovými zrny v keramické spojovací matrici. Lépe odpovídají požadavkům broušení supertvrdých součástí z PKD nebo PKNB, protože jsou schopny brousit nejen tvrdé, ale začasto i velice křehké materiály díky vyladěnému vztahu pórovitost a extrémní pevnost a stabilita. Vhodně zvolená pórovitost vazby kotouče optimalizuje přívod chladiva do řezné zóny a zlepšuje odvod tepla tak, že kontaktní zóna kotouč/nástroj je udržována na nízké teplotě a lze tedy volit vyšší obvodové rychlosti i posuvy; současně se snižuje zatížení kotouče a broušeného nástroje řeznými silami. Uvedeny příklady použítí (broušení pájených nástrojů nebo VBD). Nové brousicí nástroje se dodávají v běžných rozměrech, tvarech a zrnitostech. 2 str., 2 obr.
  Zdroj: MM-Maschinenmarkt, číslo 29.7.2021, článek: Neue Keramikbindungen bringt auch harte Werkzeuge in Form
  www.saint-gobain-abrasives.com

 • Zapichovací systém s vysokou životností pro malé dílce
  Společnost Tungaloy rozšiřuje svúj zapichovací systém Tetra Mini Cut pro automatické soustruhy švýcarského typu o držáky a VBD typu TF 18 pro opracování malých dílců s průměrem pod 19 mm. VBD se vyznačují extra ostrými břity a zvýšenou tuhostí upnutí pro vynikající kvalitu opracovaného povrchu; na držáku byl zvětšen třískový prostor, aby se zamezilo nežádoucímu hromadění třísek na nástroji. Maximální hloubka řezu činí 3 mm při šířce 0,5 – 2,5 mm. Břitové destičky jsou opatřeny čtyřmi břity a jejich upínání funguje, i když je jeden z nich poškozen. K vysoké životnosti přispívá tangenciální upnutí VBD a přímý přívod chladiva k břitu., 2 str., 1 obr.
  Zdroj: NC Fertigung, číslo 2.8.2021, článek: Stechsystem für hohe Standzeiten bei kleinen Bauteilen
  https://tungaloy.com

 • Tak se dostanou činné plochy nástrojů k podstatně vyšším životnostem
  Modifikovaná technologie elektrochemického obrábění elektricky vodivých materiálů včetně vysokolegovaných ocelí (PEM Tec – přesné elektrochemické obrábění), spočívající ve využívání elektrody kmitající ve velmi vysoké frekvenci a elektrických výbojů mezi kladnou a zápornou elektrodou ve formě řízených pulzů ve vodivém prostředí slaného elektrolytu, se vyznačuje velkou produktivitou (myšlen velký úběr materiálu na anodě) a velmi kvalitním opracovaným povrchem. Katodou je nástrojová elektroda a anodou opracovávaný dílec, do něhož se katoda „otiskne” a tím zhotoví požadovaný tvar. Částečky materiálu,

Nahrávám...
Nahrávám...