dnes je 17.7.2024

Input:

Novinky v odborných časopisech 47/2023

7.12.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.9.307 Novinky v odborných časopisech 47/2023

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Měření a sledování řezných sil na nástroji
  Kistler, specialista na měřicí techniku ve výrobním procesu, ukázal na EMO dvě novinky. Prvou je RCD, rotační dynamometr s bezdrátovým přenosem signálu, který zjednodušuje měření dat při vrtání, frézování, broušení či superfinišování. Hodnoty složek řezné síly Fx, Fy, Fz a velikost krouticího momentu lze přenést až do pětimetrové vzdálenosti, Díky rozsahu měření (20 kN) a vysoké citlivosti i rozlišení může řešit řadu úloh v hrubování nebo dokončování. Pracuje s dotykovou frekvencí 10 kHz a je ideální pro měření dynamických sil při maximálně 16000 ot./min. Monitorovací systém maXYmos umožňuje spolu s chytrým software kontrolovat a sledovat procesy obrábění i v oblasti mikroobrábění nebo dokončování, což až dosud kvůli malým silám nebylo možné. Ve spolupráci s firmou Paul Horn tak byl vyvinut piezoelektrický systém PTS pro měření řezných sil při soustružení pomocí vysoce citlivých piezo senzorů, umístěných v těsné blízkosti břitu, který vytváří základ pro optimalizaci procesů obrábění., 2 str., 3 obr.
  Zdroj: SMM, číslo 20.9.2023, článek: Kräfte am Werkzeug messen und überwachen
  www.kistler.com

 • Hospodárná řešení úspěšného obrábění
  Stánek firmy INDEX na EMO 2023 byl plný novinek a zajímavých informací. M.j. bylo možno vidět výrobní systém, který na dílci provádí při jednom upnutí kompletní soustružení a frézování plně automatizovaným způsobem; s bohatou výbavou nástrojů pro frézovací vřeteno. V současnosti k nejžádanějším strojům Index patří soustružnické automaty řady G, z nichž automat G320 tvořil jádro tohoto výrobního systému. Doplněn byl robotickou buňkou Index iXcenter, kterou lze z obou stran kompletovat řadou přídavných modulů (např. pro popis, oplach, sušení, měření), dále zásobníkem nástrojů Index iXtools s max, 396 nástroji. Šestivřetenové automaty zastupovaly stroje MS24-6 a lahůdkou byl osmivřetenový MS40-8., 2 str., 9 obr.
  Zdroj: SMM, číslo 19.9.2023, článek: Wirtschaftliche Lösungen für erfolgreiche Zerspanung
  www.index-group.com

 • Big Kaiser rozšiřuje nabídku nástrojů
  Osvědčenou řadu EWN rozšířil o dvě nové přesné vyvrtávací hlavy, které jsou vybaveny tlumiči vibrací- technologií Smart Damper. Vyvrtávací hlavy CK1 a CK2 pokryjí rozsah 20 - 36 mm resp. 25 - 47 mm. Zabudovaný tlumící mechanismus účinně absorbuje vibrace, což prakticky eleminuje narušení kvality obráběného povrchu. Zabudovaný tlumící mechanizmus dovoluje použití vyšších řezných rychlostí bez vibraci a zvyšuje se i produktivita.
  Zdroj: Technische Rundschau, číslo 7.6.2023, článek: Big Kaiser erweitert seine Produktpalette
  www.bigkaiser.com

 • Tvrdé povlaky pro přesné lisování
  Firma Swiss-PVD Coating AG se dlouhodobě věnuje technologii PVD povlakování pro nejrůznější obory od nástrojů až po zdravotní techniku a hodinářství. Nový povlak C35 má jedinečnou strukturu a texturu vytvořenou technologií HDP (High Density Plasma). Povlak je tvrdý,houževnatý bez povrchových závad a je

Nahrávám...
Nahrávám...