2.9.61
Novinky v odborných časopisech 5/2019
Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan
Obrábění laserem
Titulní článek tohoto čísla CTE je věnován obrábění laserem. Stručné zhodnocení historického vývoje této technologie během 30 let od CO2 laserů až po vláknové systémy. Vláknové systémy mají nižší energetické nároky než CO2 lasery. Problémy s obráběním vysoce odrazivých povrchů (mosaz, leštěná korozivzdorná ocel, měď) - může dojít k poškození laseru. Výkon vláknových laserů se zvyšil na 6-8 kW a očekává se další zvýšení během 5 let až na 10 - 12kW. Zkušenosti výrobců a uživatelů (IPG Photonics.Corp; Cincinnati Inc.; Serra Laser and Waterjet Inc.; nLight Inc.).
Zdroj: Cutting Tool Engineering, číslo 6/18, článek High on Fiber, www.e-ci.com; www.ipgphotonics.com; www.nlight.net; www.serralaser.com
Výroba “potmě“
Na uvedeném odkazu rozebírá Bob Warfield v 15. epizodě “CNC kuchařky“ problémy s výrobou bez obsluhy. Doporučuje zavádět tuto možnost pouze na osvědčené technologické postupy bez kritických míst a případně i na kratší dobu. Například jako pokračování základní pracovní směny. I dvě hodiny výroby bez obsluhy je přínosem. Výklad podaný v angličtině je doprovázen stručnými hesly a doporučeními. Kromě odkazu je možno na uvedené stránce časopisu sejmout QR kód.
Zdroj: Cutting Tool Engineering, číslo 6/18, článek Lights-out machining, http://cteplus.delivr.com/2ppft
Monitorovací systém snižuje nebezpečí kolize
Krátká zpráva představuje monitorovací systém firmy Brankamp (skupina Marposs). Jedná se o nezávislý systém s keramickým napěťovým čidlem, který…