dnes je 23.7.2024

Input:

Novinky v odborných časopisech 17/2024

9.5.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.9.328 Novinky v odborných časopisech 17/2024

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Nová série břitových destiček pro opracování litiny
  Pro vysokorychlostní soustružení litiny představila společnost Mitsubishi Materials tři zcela nové řezné jakosti. Spojuje je zavedení nové vazebné vrstvy řezného povlaku, která zvyšuje přilnavost svrchní vrstvy se substrátem. Jakost MC5105 je určena pro vysokorychlostní obrábění šedé litiny (500 – 1000 m/min). Vyznačuje se vyšší tvrdostí a kombinací tlusté vrstvy Super Nano Al2O3 s vrstvou TiCN. MC5115 je ideální pro opracování kujné litiny, charakterizuje ji vysoká houževnatost a životnost. Odolnost proti otěru zvyšuje nová vrstva, zvyšující přilnavost substrátu a tlusté vrstvy TiCN. MC5125 je ideální pro silně přerušované řezy při opracování kujné litiny. Disponuje všemi přednostmi řezné jakosti MC5115, avšak používá optimalizovanou, tenčí vrstvu TiCN. Pro všechny uvedené typy byly rovněž vyvinuty odpovídající nové utvařeče.
  Zdroj: NC Fertigung, číslo 28.2.2024, článek: Neue Wendeschneiplatten- Serie für Gusseisen
  https://www.mmc-carbide.com; https://www.mcncz.cz

 • Vývoj diamantových povlaků na míru
  Článek popisuje důvody vzniku a technologii HF-CVD (Hot Filament CVD) používanou ve společnosti Mapal pro zhotovování řezných povlaků dle potřeb zákazníků. Díky svému fundovanému know-how je Mapal schopen ve svých vlastních povlakovacích zařízeních vyvinout a opatřit extrémně tvrdými a vysoce otěruvzdornými řeznými povlaky břitové destičky a monolitní osové nástroje k třískovému opracování vláknových kompozitů, keramiky, grafitu a lehkých slitin pro použití v medicíně, letectví a výrobě forem. Pro práci za sucha a vysoké řezné rychlosti se volí CVD postupy, pro nestabilní a těžké podmínky opracování se dává přednost PVD technologii. Pokud při opracování dochází k opotřebení vlivem nalepování se volí DLC povlaky, zhotovované rovněž PVD nebo CVD postupy. Článek obsahuje stručný popis výrobních postupů, užívaných ve vlastních zařízeních MAPAL pro povlakování vrtáků či fréz, nasazovaných pro práci s vysoce abrazivními materiály.
  Zdroj: SMM, číslo 8.2.2024, článek: Entwicklung von Diamantschichten nach Mass
  www.mapal.com

 • Brousicí kotouč s větší odolností a stabilitou
  Produktová linie brousicích kotoučů Tyrolit Skytec, které se osvědčily při broušení extratvrdých břitových řezných elementů z PKNB a PKD, byla doplněna o rodinu dia kotoučů Skytec XD-2. Vyznačuje se delší životností a trvanlivostí tvaru, což přináší úsporu času snížením počtu orovnávacích cyklů, ale přináší také vyšší kvalitu opracované plochy i kvalitněji vybroušené ostré hrany (břity) opracovávané břitové destičky. Nové kotouče mají nový systém vazby, která lépe přenáší řezné síly, efektivně obaluje dia zrno, pevně jej zakotvuje a účinněji chrání proti teplotním vlivům. Cílená velikost porézity brousicího tělesa přivádí do místa dostatek chladiva, zajišťujícího účinnější odvod třísek a přispívá k chladnému řezu. Ten je dán i speciálním tvarem dia zrn s agresivnějšími břity.
  Zdroj: Werkstatt und Betrieb, číslo 19.2.2024, článek: Scheibe noch standfester
  www.tyrolit.com

 • NT-TOOL nabízí nové hydraulicky ovládané upínací pouzdro pro stopkové nástroje
  NT-TOOL, výrobce přesných inovativních nástrojových systémů, představil nové hydraulicky ovládané upínací poudro, vhodné především pro soustruhy. Je vybaveno dvojitým upínacím systémem, uživatel může zvolit systém, který rozepíná upínací stopku držáku ve válcovém upínacím rozhraní stroje, nebo použít druhý systém upínače, který sevře válcovou stopku

Nahrávám...
Nahrávám...