dnes je 27.4.2024

Input:

Vlastní výroba forem pro vstřikování plastů

6.5.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

8.4.7.3 Vlastní výroba forem pro vstřikování plastů

Ing. Miloš Sova, CSc.

Oblast výroby

Každá součást formy je zhotovena podle technického výkresu, v požadované přesnosti a kvalitě. Montáž celku i funkčních částí, spolu s kontrolou, jsou součásti výroby. Funkční a technologické zkoušky zajišťuje zpravidla oddělení technické přípravy výroby.

Efektivnost výroby

Efektivnost výroby je dána vysokým stupněm využití vysokoproduktivních strojů a zařízení, v rámci vhodných způsobů organizace práce. Tomu pomáhá technologicko-konstrukční příbuznost dílů, která vytváří předpoklady pro využití výhod velkovýroby a možnosti vzájemné provázanosti, spojené s její specializací. V nástrojárnách se proto obvykle nevyrábí jen jeden druh nástrojů, ale druhy, které se vyznačují buď shodností, nebo podobností svých součástí (standardizace, normalizace, typizace). Potom bude možno využít:

- moderní vysokovýkonné jednoúčelové stroje a zařízení, s minimálním požadavkem na jejich přestavbu;

- vhodnou organizaci práce;

- vysokou kvalifikaci pracovníků.

Jednotlivé součásti formy i její celky pak vyžadují takový způsob opracování, aby vyhověly požadované funkci. Z nich:

- stěny dutiny mají mít technologické úkosy. U tvarů, které při ochlazování uvolňují výstřik, se úkos nepožaduje, ale doporučuje (cca 30#).

- tvárník a všechna jádra technologický úkos vyžadují.

Zásady konstrukce dutin

Konstruují se tak, aby při vstřiku taveniny nedocházelo k jejich deformacím, nebo destrukci.

- u výstřiků, kde záleží na vzhledové kvalitě povrchu, tvar dutiny nevložkovat (i za cenu obtížnější výroby), kromě nezbytně nutných částí.

- tvářecí dutinu řešit tak, aby možný vznik zástřiku během provozu byl minimální.

- v případě nedělené tvářecí dutiny zabezpečit odvzdušnění v nejvzdálenějším místě od vtokového ústí.

- pokud má dutina otevřené tvary (velké úkosy), že výstřik nemusí bezpečně zůstat ve vyhazovací části formy, zhotovit na krátké ploše povrchu záporný úkos (3 - 7°), nebo mělký zápich, který by výstřik bezpečně přidržel.

- ostré rohy a hrany, které najíždí během pracovního cyklu do dutin a utěsňují je, musí mít úkos cca 1 - 2° (podle prostorových možností), nebo sražené, případně zaoblené hrany.

Rám

Díly na rám se obrábí běžným způsobem. Dokončovací operací představuje broušení styčných ploch, pro dodržení rovinnosti jednotlivých dílů i celé formy. Pečlivého opracování se vyžaduje u dělicí roviny. Při požadavku velké životnosti jsou její desky, také tepelně zpracované (kalené, zušlechtěné).

Normálie forem

Zdokonalení funkce a urychlení výroby formy představuje využítí normálií forem, dodávané od nejrůznějších výrobců. Využívají se jednotlivé hotové součásti souboru, nebo polotovary, které se podle požadavků dokončují. Soubor nabízí i větší celky, které se také podle možnosti využívají.

Tolerování norem

Přesnost rozměrů všech dílů obsahují jejich výkresy, včetně tolerancí, úchytek tvaru, polohy a opracování. Netolerované rozměry, které lze považovat za nefunkční, nebo málo významné ve vztahu k ostatním součástem, se řídí dle ČSN 04 4240, pokud není určeno na výkrese jinak.

Tabulka přesnosti a drsnosti podle použité technologie:

Materiál

Volba materiálu na jednotlivé díly a způsob tepelného zpracování má značný vliv na jejich funkci. Kalení a cementování, případně nitridování, zvyšují jakost i životnost formy. Žíhání zase usnadňuje opracování. Tyto technologie jsou však drahé a dochází u nich k velkým časovým ztrátám. Proto je třeba jejich nutnost pečlivě zvážit.

Tepelné zpracování

Od dřívějšího požadavku, aby každá nástrojárna měla vlastní kalírnu, se dnes upouští (nízké ekonomické využití, zastaralé technologie, ...). V současnosti se zřizují zakázkové kalírny, vybavené dokonalým technickým zařízením, které přináší výrobě řadu výhod (vyšší kvalitu, kratší dodací lhůty, ...). Moderní technologie a vysoký stupeň automatizace zajišťují dobrou jakost, reprodukovatelnost i

Nahrávám...
Nahrávám...